Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
SakaryaMotosiklet « Forum « Haber ve Duyurular « Haberler « Motosikletlere LPG sistemi..!
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Motosikletlere LPG sistemi..!  (Okunma Sayısı 2648 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
apex
Kemal Gürarda
Administrator
Süper Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

SMSK Kulübü Resmi Üyesi

« : Eylül 22, 2007, 10:08:05 ÖS »

Araçlarda kullanılan LPG sitemi,yüksek cc li motosikletlerde de aynen kullanılabilmektedir.Sadece iki sorun bulunmaktadır.Biri, LPG tankının motosikletteki yeridir.Diğeri iste mikser,yani karbüratör giriş boğasındaki gaz giriş yeridir.Bu mikser piyasada bulunmamaktadır.Ancak yapılması mümkündür.Bu sistemler su soğutmalı motorlarda hiç problemsiz uygulanabilmekte olup,diğer yağ ve hava soğutmalı motorlarda da küçük ilavelerle,uygulanabilmektedir.Yakıt sarfiyatını 3/1 oranında düşürmektedir.Yani km de 150,-YTL yakan bir motosiklet bu sistem sayesinde 50,-YTL yakacaktır.Bu konu hakkında görüş ve bilgileri olan arkadaşların,bilgi paylaşımını istiyorum.İlk olarak kendi motorsikletimde bu sistemi yapacağım.

Motosiklet kullanımı Hindistan-Pakistan ve uzak doğuda çok yaygın. Bilhassa tayvan ve Vietnam' da motorsikletler LPG' li seçeneğiyle de satılıyor.
320 Gram CANS denilen LPG tüpleri marketlerde bile satılıyor.
Araçlardan farklı olarak LPG tüpünden gaz fazı halinde yakıt beslemesi yapılıyor. Yani buharlaştırma yok. Çünkü çekilen yakıt miktarı düşük ve LPG kabının buharlaşma kapasitesi ihtiyacı karşılıyabiliyor.
Latin Amerika ülkelerinde ise Doğalgaz çok revaçta ve aynı mantıkla motorsikletlere CNG uygulaması yapılıyor.
Tüpten çıkan gaz bir regülatörden 30 mbar' da motorun emişine veriliyor. Karbüratörün girişine mikser yerine bir gaz valfi, gaz kelebeği takılıyor.

İzmir’de bir memur, motosikletine LPG taktı, 200 kilometrelik yolu, 5 YTL’lik yakıtla gidebiliyor
İZMİR -AA- 03 Mayıs 2007 Perşembe-İzmir’de görev yapan Turgutlu’lu devlet memuru , motosikletine LPG takınca, 200 km’de yakıt sarfiyatını 5 YTL’ye kadar düşürdü.
Daha önce engebeli araziyi sürmek için mekanik atın yanı sıra tarlasını suladığı sistemle elektrik üretmek gibi ilklere imza atan Yılmaz’ın motosikleti LPG ile çalıştırması 12 bini tescilli yaklaşık 25 bin motosikletin bulunduğu Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yoğun ilgi gördü. İzmir’de devlet memuru olarak çalışan Ahmet Yılmaz, Turgutlu’nun Yukarı Bozkır Köyü’ndeki atölyesinde yaptığı kısa süreli çalışma ile motosikletine LPG tankı takarak, akaryakıt sarfiyatını 5 YTL’ye kadar düşürdü.
İzmir’den Bayındır’ın Sarıçalar Köyü’ndeki Sedir fidanlığının bakımını yapabilmek için her gün 105 kilometrelik dağ yolunu motosikleti ile aşan Yılmaz, akaryakıt sarfiyatının artan rakamlarla birlikte yükselmesi ve daha ekonomik bir yol bulma düşüncesi kendisini bu düşünceye ittiğini belirtiyor.
Otomobil ve ticari araçların ardından gelen motosikletinde LPG ile çalışması Ahmet Yılmaz’ın gittiği yerlerde vatandaşların dikkatini çekerken, 12 bini tescilli yaklaşık 25 bin motosikletin bulunduğu baba ocağı Turgutlu’da ilçesinde de yoğun ilgi gördü.
Yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla ilk olarak kendi kullandığı motosiklete LPG tüpü taktığını ifade eden Yılmaz,“Otomobil ve ticari araçlardaki sistemi motosikletime monte ederek uyguladım. Hiçbir sorunu olmayan LPG sayesinde 200 kilometre mesafede sadece 5 YTL’lik gaz tükettim.
Kullandığı süre zarfında LPG tankında ve motorun çekişi ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Uzun yol kullanan motosiklet sürücülerinin rahatlıkla kullanabileceği bu sistem sayesinde yakıt tüketimi yüzde 50ile60oranındaazalacak.”şeklindekonuştu.

Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde yaşayan Medet Aslaner, LPG ile çalışan motosiklet geliştirdi. Elbistan Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Seçkin LPG işletmesinin sahibi olan Medet Aslaner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 ile 67 beygir motorlarda kullanılan LPG regülatörünü özel bir sistem kullanarak motosiklete monte ettiğini ifade ederek, 100 cc'lik motosikleti LPG ile çalıştırmayı başardığını belirtti.

Aslaner, şunları söyledi:
''Sanayi sitesinde çalışan arkadaşım Zülkarneyn Durmuş, motosikletine LPG montajı yapmamı istedi. 3 ile 67 beygir motorlarda kullanılan regülatörü özel sistem kullanarak motosiklete uyguladık. Yaptığımız çalışmada, otomobilin LPG montajında kullanılan tüm emniyet sistemleri bu motosiklette de kullanıldı. Sürücü istediği zaman
benzine, istediği zaman LPG'ye geçebiliyor. Kontak kapandığında LPG otomatik olarak kesiliyor. Bir haftadan beri yaptığımız deneme sürüşlerinde herhangi sorunla karşılaşmadık.'' 24 yıldan beri oto egzozcusu olarak çalışan Zülkarneyn Durmuş ise motosikletinin LPG ile çalışmasıyla birlikte yakıt masrafının azalacağını belirterek, ''Motosikletim ile 5 YTL'lik benzinle 100 kilometre yol alabilirken, şimdi aynı parayla 300 kilometre yol
gidiyorum. Yakıt masrafım bir anda üçte bire indi'' dedi.

Demişler ki..!
Haram  nedir  bilmez  Hayyam.
Ben  Haram  ile  Helalı  karıştırmam.
Dost  ile  içilen  'Şarap'  helaldir,
Puşt  ile  içilen  su  bile  haram.
boncuk
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2007, 10:10:25 ÖS »

aynen kemal abi tam gaz arkandayım

dolapçı
Ali ABANOZ
Gümüş Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

kiss me

« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2007, 12:27:17 ÖÖ »

aynen destek veriyorum.Bunda sonra topcase lerde piknik tüpü taşıma zamanı

etme eşekle muhabbet küstürürsün,silme cam kırığınlan  kıcını kestirirsin
Baba Faruk
izinli_uye
Gümüş Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Düzceden Sevgiler

« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2007, 12:40:51 ÖÖ »

Kemal ağbi sende batı karadenize öncü ol.Arkandayız.

Faruk Sarı
Güller hep ellerinde açsın,ama dikenleri batmasın,Sevda hep seni bulsun,ama seni yaralamasın,Mutluluk hep yüreğine dolsun,ama beni unutturmasın...
boncuk
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2007, 12:05:39 ÖS »

Birgün kle 500 olanlarda takcak tüpü (:

wolf67
izinli_uye
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Eylül 23, 2007, 05:20:48 ÖS »

aslında hiçde fena olmaz yani lpg sistemi ama motora zarar vermezmi bir yandan kar yapalım derken diğer yandan zarar etmeyelim

apex
Kemal Gürarda
Administrator
Süper Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

SMSK Kulübü Resmi Üyesi

« Yanıtla #6 : Eylül 23, 2007, 06:18:24 ÖS »

aslında hiçde fena olmaz yani lpg sistemi ama motora zarar vermezmi bir yandan kar yapalım derken diğer yandan zarar etmeyelim

Şayet bu sistem arabalara zarar verseydi.Yıllarca bu sistemi kullanmazdı kimse.Ama hala Lpg gündemde.Her araç taktırıyor.

Demişler ki..!
sereye
Sezai Rahmi YILDIRIM
Global Moderator
Süper Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Eylül 23, 2007, 07:59:43 ÖS »

En çok da abine lazım. Türkçene de hayranım kazma Şenol.  Kızgın

2005   DL 650   V - Strom

Gidene kal demek zavallılara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Dönmeyene dön demek acizlere,
Hak edene git demek asillere yakışır.
boncuk
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Eylül 23, 2007, 10:11:15 ÖS »

sezai hocam napalım yahu chat sayfalarından alışkanlık işte (:
Evet en cok ta abime lazım..

En çok da abine lazım. Türkçene de hayranım kazma Şenol.  Kızgın

soncadırcı
izinli_uye
Altın Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

HONDA NC700XA crossover

« Yanıtla #9 : Eylül 24, 2007, 12:51:36 ÖÖ »

başkan ve boncuk bu olayı destekliyorum ve siponsor bile olabilirim herzam yanınızdayım..... Göz kırpan
boncuk
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : Eylül 24, 2007, 12:52:34 ÖÖ »

OOOOO Kemal abii sponsor işinide bulduk yaşasın ahuohuo tamam bu sözünü unutma hatırlatacam abi sana ben bide msj kopyalayımda sonradan demedim falan diyemezsin ahuoahuo

başkan ve boncuk bu olayı destekliyorum ve siponsor bile olabilirim herzam yanınızdayım..... Göz kırpan

sereye
Sezai Rahmi YILDIRIM
Global Moderator
Süper Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Eylül 24, 2007, 01:14:49 ÖÖ »

Uyanık adamsın be boncuk.

2005   DL 650   V - Strom

Gidene kal demek zavallılara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Dönmeyene dön demek acizlere,
Hak edene git demek asillere yakışır.
apex
Kemal Gürarda
Administrator
Süper Kullanıcı
Çevrimdışı Çevrimdışı

SMSK Kulübü Resmi Üyesi

« Yanıtla #12 : Eylül 24, 2007, 01:25:19 ÖÖ »

Honda CB-500 karburetörü

Demişler ki..!
SERSERİ_54
SERSERİ_54
izinli_uye
Bronz Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : Eylül 24, 2007, 07:35:48 ÖÖ »

İYİ GÜZELDE MOTORLA KAZA YADA DÜSTÜN BU TÜP Bİ EKTİ ETMEZMİ PATLAMA DURUMU FALAN OLMAZMI...!

!_SERSERİ_--
Her şey yalan! Benim hayatımda tek gerçek sensin...!
-
Herşeyin, zamanı var; yaşamanın, sevmenin, hatta ölmenin bile..!
EmRe
MİNİK
Yeni_Kullanıcı
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

ORMANİZE BİRLİK

« Yanıtla #14 : Eylül 24, 2007, 09:26:09 ÖS »

kemal başkan kolları sıvamış vall. helal olsun başkanım ama dikkatet lpg ilk çıktığında mafya ayaklanmıştı senin peşinede düşmesinler

İmaj hiçbirşeydir,aslolan tutkudur,tutku endurodur
ormanize birlik no:birinç
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc